W świetle prawa kościelnego rozwód w sądzie nie zmienia sytuacji współmałżonków. Warto jednak wiedzieć, że są wyjątki, gdy kościół dopuszcza możliwość rozwiązania wcześniej zawartego w kościele wcześniej związku małżeńskiego. Szczegóły poniżej.
Dla wielu ślub miał być jednym z najpiękniejszych dni w życiu i gwarancją miłości. Życie jednak różnie się toczy – sprawy rozwodowe są na porządku dziennym. Sprawa komplikuje się, gdy chcemy jednak wziąć rozwód nie tylko w sądzie, ale także tzw. rozwód kościelny. Dlaczego? Otóż w praktyce w kościele nie ma czegoś takiego jak rozwód.
Rozwiązanie związku małżeńskiego
Rozwiązanie związku małżeńskiego polega na stwierdzeniu nieważności zawartego małżeństwa. Dla kościoła oznaczałoby to jednak, że związek od początku nie był ważny. Mogły być powody, których udzielający ślubu ksiądz nie znał, gdy udzielał sakramentu.
Przyczyny w prawie kanonicznym
Jednak wyróżnia się kilka przyczyn, które mogą być podstawą uznania małżeństwa za nieważnie zawarte. Są to między innymi zatajony wiek, bigamia, inna wiara, pokrewieństwo czy też zawarcie małżeństwa pod przymusem. Jeśli chociaż jedna z tych przyczyn wystąpiła, jest możliwe ponowne wzięcie ślubu w kościele z inną osobą.
Adwokat – rozwody – Wrocław
Warto jednak wiedzieć, że tzw. potocznie „rozwód kościelny” nie jest prosty i dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy wyspecjalizowanego w takich zagadnieniach prawnika. Nie każdy adwokat powinien nas reprezentować w sprawie tego typu.
Ewelina, f: pexels/ pixabay