Dowiadujesz się od komornika o długu? Sprawdź, co dalej ?
02
- sierpień
2021
Posted By : Twoj Kolega
Możliwość komentowania Dowiadujesz się od komornika o długu? Sprawdź, co dalej ? została wyłączona
Dowiadujesz się od komornika o długu? Sprawdź, co dalej ?

W najmniej spodziewanym momencie dowiadujesz się o długu od komornika? Podpowiadamy, co zrobić, jak się bronić, jakie są Twoje prawa – szczegóły poniżej. 

Wyłudzone dane osobowe a cudzy kredyt

Zdarzają się sytuacje, w których nagle dowiadujesz się, że masz dług. Często informuje o tym sam komornik, który puka do drzwi lub wchodzi niespodziewanie na Twoje konto bankowe. Rzecznik Finansowy zna wiele przypadków takich rzekomych zadłużeń i wdrożenia procedury windykacyjnej względem osoby poszkodowanej, nie zaś sprawcy. Banku nie interesuje, że ktoś od Ciebie wyłudził dane, a następnie wykorzystał je nielegalnie, by uzyskać środki finansowe. Mimo to wszczyna procedurę windykacyjną.

Kradzież danych. Jak to możliwe? 

Jeśli ktoś ukradł Twoje dane osobowe, a następnie wziął kredyt (głównie przez Internet) na Twoje nazwisko. To dość powszechny problem, tym bardziej że wyłudzenie takiego kredytu lub pożyczki wcale nie jest trudne. Komornik niestety uda się po spłatę należności do Ciebie. Ma zwykle wydany przez sąd prawomocny nakaz zapłaty lub wyrok zaoczny z klauzulą wykonalności. 

Jak można bronić się w takiej sytuacji?

Przede wszystkim naczelną zasadą jest podjęcie działań jak najszybciej – bez zwłoki. Przeczekanie może jedynie pogorszyć Twoją sytuację. Komornik nie jest wrogiem – pracuje z ramienia sądu i wykonuje jego polecenia. W podobnej do opisanej powyżej sytuacji należy niezwłocznie zgłosić się do komornika prowadzącego postępowanie egzekucyjne. Ten z kolei ma obowiązek przedstawić poszkodowanemu akta postępowania. W nich zaś znajdują się cenne informacje – jak data wszczęcia egzekucji, nazwa sądu, który zdecydował o nakazie zapłaty itp. 

Następnie należy wystąpić do sądu o uchylenie nakazu zapłaty, jeśli to oszuści wyłudzili kredyt czy pożyczkę z wykorzystaniem jego danych. Poszkodowany ma bowiem możliwość zakwestionowania faktu zaciągnięcia zobowiązania. Wtedy sąd prowadzący daną sprawę wdraża postępowanie rozstrzygające, w którym ma prawo oddalić roszczenia podmiotu, który udzielił kredytu czy chwilówki, tym samym zwalniając poszkodowanego z obowiązku spłaty cudzego zadłużenia. 

Ewelina

Category: