Pensje w Polsce szybko rosną
16
- maj
2019
Posted By : Twoj Kolega
Możliwość komentowania Pensje w Polsce szybko rosną została wyłączona
Pensje w Polsce szybko rosną

Według najnowszych danych pensje w Polsce rosną i jest szansa, że szybko się to nie zmieni. Wyniki GUS są zatem pozytywnym zaskoczeniem dla wielu ekonomistów i przedsiębiorców.

Jak podaje GUS, w styczniu w sektorze przedsiębiorstw pracowało niemal 6,4 mln ludzi zarabiających około 4 931 zł i 80 gr brutto. To więcej niż przed rokiem! Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat wynagrodzeń i zatrudnienia w styczniu 2019 roku. Co prawda nie odnoszą się one do całej gospodarki, a jedynie do sektora przedsiębiorstw, które zatrudniają powyżej dziewięciu osób.

Według opublikowanych danych w pierwszym miesiącu roku powstało aż 135,7 tys. miejsc pracy, czyli o 2,9 proc. więcej niż rok temu. Mimo że przeciętne wynagrodzenie spadło o 343 zł i 15 gr (licząc od grudnia), to jednak w porównaniu do stycznia 2018 r. było o 343 zł i 12 gr wyższe.

Warto odnotować, że wraz z nowym rokiem tempo wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw nie zmalało, a nawet nieco przyspieszyło. Dynamika zatrudnienia prawdopodobnie utrzymywać się będzie w granicach 2-3 proc. Co ważne, mimo że gospodarka wejdzie niebawem w fazę spowolnienia, zatrudnienie mocno nie spadnie, a trend wzrostowy w wysokości wynagrodzeń się utrzyma.

foto:jarmoluk/Pixabay, KKW

Category: