Biznes w Tajlandii?
31
- maj
2019
Posted By : Twoj Kolega
Możliwość komentowania Biznes w Tajlandii? została wyłączona
Biznes w Tajlandii?

W ostatnich latach znacznie poprawiły się możliwości robienia biznesu w Tajlandii. Prawdą jest, że obcokrajowcy nadal miewają trudności biurokratyczne, ale jest to coraz łatwiejsze!

Bank Światowy przygotował ranking „Ease of Doing Business 2018”, z którego wynika, że Tajlandia awansowała na 26. miejsce z pozycji 48. To drugi pod względem wielkości awans spośród aż 190 krajów! Sytuacja zmienia się dynamicznie na lepsze.

W zorganizowanym w Bangkoku Polsko-Węgierskim Forum Biznesowym uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli tajlandzkich firm, którzy wstępnie rozważają nawiązanie współpracy handlowej z Polską – głównie z branży spożywczej i logistycznej.

Przyszłość stosunków gospodarczych między Tajlandią a Unią Europejską zależy m.in. od wyników wyborów parlamentarnych, ale i ich interpretacji przez Brukselę. Być może nastąpi też powrót do negocjacji w sprawie umowy dwustronnej o wolnym handlu – temat zawieszono po zamachu stanu w 2014 roku.

Tendencję tę potwierdził też dyrektor wykonawczy Europejskiego Związku dla Biznesu i Handlu (EABC), Chaladbhum Temkasem, udzielając wywiadu dla PAP. Dodał jednak, że co prawda sytuacja zagranicznych inwestorów zmienia się na lepsze, nadal występują przeszkody biurokratyczne, np. problemy związane z pozwoleniami na pracę czy limity zagranicznych udziałów w wybranych sektorach.

Warto dodać, że w Tajlandii, w 1999 roku, uchwalono ustawę o zagranicznym biznesie. Jej celem jest ochrona lokalnych firm, które są mniejsze, więc nie mogłyby stanowić konkurencji dla potentatów w danej dziedzinie z zagranicy. Mimo to nadszedł czas, aby zagraniczni inwestorzy mogły zwiększyć liczbę prowadzonych w Tajlandii inwestycji.

Interesujący powinien być dla nich m.in. rządowy projekt Wschodniego Korytarza Ekonomicznego (EEC) w prowincjach Chonburi, Chachoengsao i Rayong. Można skorzystać z atrakcyjnych ulg podatkowych, znoszone są też ograniczenia, które do tej pory zniechęcały zagranicznych inwestorów itd.

Dodajmy, że projekt EEC to możliwość wsparcia dla rozwoju sektora logistycznego, robotyki, lotniczego, nowych technologii, medycyny, pojazdów elektrycznych, żywności itd. Obszar EEC ma być centrum logistycznym Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Kw.k, Free-Photos / Pixabay

Category: