Dzień komornika – 12 czerwca
10
- sierpień
2020
Posted By : Twoj Kolega
Możliwość komentowania Dzień komornika – 12 czerwca została wyłączona
Dzień komornika – 12 czerwca

Mimo że zawód komornika sądowego nie jest lubiany i kojarzony pozytywnie – na jego temat krąży wiele mitów – warto wiedzieć, że 12 czerwca obchodzimy Dzień komornika. Osoby wykonujące ten zawód często mają trudną i niebezpieczną pracę – trzeba też pamiętać, że są funkcjonariuszami publicznymi i działają z imienia sądu rejonowego. 

Główny cel działań komornika

Poza tym działania prowadzonego przez komorników mają cel główny – pomóc odzyskać zaległości wierzycielowi. Pomagają odzyskać pieniądze od dłużników. Według danych Krajowej Rady Komorniczej w Polsce działa teraz 1858 komorników, 1571 asesorów i 222 aplikantów, którzy im pomagają. W 2019 roku komornicy sądowi przeprowadzili aż 4 067 706 spraw. Z okazji Dnia komornika wyjaśniamy, czym zajmuje się osoba wykonująca ten zawód, a także, jakie ma podstawowe prawa oraz obowiązki.

Organ władzy publicznej 

Komornik sądowy to organ władzy publicznej – wykonuje szereg czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym w imieniu sądu rejonowego. Poza tym może też je zlecić asesorowi komorniczemu, który przygotowuje się wykonywania zawodu komornika. Komornik działa przy sądzie rejonowym i zapewnia wykonalność wyroków sądowych. 

Działania na podstawie tytułu wykonawczego 

Komornik sądowy działa na podstawie tytułu wykonawczego, który jest wydawany przez sąd, a następnie posiada go wierzyciel. Podczas wyroku sąd ustala kwotę, czyli dług, jaki dłużnik ma spłacić wobec wierzyciela. Komornik najpierw zawiadamia dłużnika o wszczęciu postępowania – to jego obowiązek przed rozpoczęciem jakichkolwiek czynności. Musi go też powiadomić, na czyją rzecz działa, wskazać dokument, na którego podstawie działa, a także egzekwowaną kwotę.

W następnym wpisie wyjaśnimy, co komornik może zająć, czego nie może, a także, co to jest kwota wolna od potrąceń, bezpieczna „13” (czyli trzynasta emerytura) oraz podpowiemy, czy można odwołać się od decyzji komornika. 

Ewelina, f: webandi / pixabay

Category: