Czy wynajęcie mieszkania przez portal Airbnb będzie droższe?
23
- październik
2018
Posted By : Twoj Kolega
Możliwość komentowania Czy wynajęcie mieszkania przez portal Airbnb będzie droższe? została wyłączona
Czy wynajęcie mieszkania przez portal Airbnb będzie droższe?

Już w najbliższym czasie możemy się spodziewać tego, decydując się na mieszkanie do wynajmu przez popularny portal, zapłacimy więcej. Dowiedzmy się skąd ta zmiana?

Airbnb zobowiązał się do wprowadzenia od 18 października bieżącego roku zmian, które zaleciła portalowi Komisja Europejska. Serwis będzie od tej chwili informował każdego zainteresowanego klienta o ostatecznej cenie wynajmu lokalu. Aktualnie miała miejsce sytuacja, gdzie do ceny ostatecznej doliczane zostawały docelowo opłaty klimatyczne czy za serwis sprzątający. Po wprowadzaniu zmian wszystkie koszty mają być widoczne jeszcze przed podjęciem przez internautę decyzji o wynajmie krótkoterminowym. Tak więc dla konsumentów zmiany te są na lepsze. Jednakże cały czas pozostaje pytanie, co z przepisami podatkowymi, które powinny obowiązywać wynajmujących mieszkania poprzez Airbnb?

Ostatnimi czasy pojawiły się także żądania od wspólnot mieszkaniowych, które chcą wyższych opłat, ponieważ stałym mieszkańcom niekoniecznie musi podobać się fakt, iż w ich nieruchomości ciągle zmieniają się lokatorzy, co może być uciążliwe w codziennym funkcjonowaniu. Nadal nie wiadomo czy osoba, wynajmując lokal, powinna nadal pozostawać osobą prywatną czy może powinna być traktowana jako przedsiębiorca zobowiązany do określonych opłat podatkowych z tytułu wynajmu nieruchomości? Zajęcie lokalu mieszkalnego na cele zarobkowe najczęściej wiąże się bowiem z formalną zmianą statusu takiego lokalu. W Polsce sytuacja osób, które wynajmując pokój czy mieszkanie, żeby dorobić sobie do pensji, nadal nie jest jasna.

(MM/fot:congerdesign /Pixabay)

Category: